Statistiky a reálně jezdící auta na ulici jsou rozdíl

Podle statistických údajů je v České republice průměrné stáří vozidel 15.1 roku. Na silnicích to ale tak rozhodně nevypadá. Jak je to tedy ve skutečnosti a jsme opravdu vrakovištěm Evropy?

„Klíčem k této hádance je tzv. dynamické měření,“ vysvětluje Petr Přikryl z Asociace autobazarů APPAA. To se podle Přikryla provádí tak, že na vybraných silnicích všech úrovní, tedy městských i mimoměstských, probíhá zaznamenávání registračních značek. Tyto záznamy jsou následně předány ministerstvu dopravy, které k nim přiřadí potřebné parametry. Takto získaná data dávají tedy daleko lepší představu o skutečném stavu vozového parku než statická metoda, která vychází z registru vozidel a nijak nereflektuje, zda se vozidla objevují v reálném provozu, či nikoliv. Podle tohoto měření je průměrné stáří vozidel, která jezdí v reálném provozu 8,5 roku.

„Že nejsme vrakovištěm Evropy, se potvrzuje i v českých autobazarech, kde se v současné době nejvíce prodávají vozidla stará 810 let,“ říká Přikryl. „Zatímco v roce 2010 bylo průměrné stáří prodávaných vozidel 10 let a průměrná cena vozu byla 125 000 Kč, tak v roce 2020 je průměrné stáří prodaných vozů 7,5 let a průměrná cena 175 000 Kč,“ potvrzuje Filip Kučera z Auto ESA a doplňuje: „V posledních 2 letech zaznamenáváme stále větší poptávku po vozidlech do 5 let stáří, které splňují poslední velmi přísné emisní limity.“

Také podle statistik Svazu dovozců automobilů (SDA) se dovoz ojetin propadl o 25,8 % na 55 134 ks. Jejich průměrné stáří je 10,6 roku, přičemž podíl vozidel starších 10 let činí již 52,89 %.

Podle dynamického měření (alespoň z pohledu stáří vozového parku) jsme na úrovni Rakouska, Švýcarska, nebo Německa. Vozidla starší 15 let v reálném provozu najezdí v průměru cca 2000 km/ročně. „Jsou to převážně ‚vozidla poslední záchrany‘, která slouží k dopravě z příměstské části např. k P+R velkého města nebo k přesunům z jedné vesnice do druhé,“ říká Přikryl.

Zdroj: https://auto-mania.cz/je-cesko-vrakovistem-evropy-statistiky-a-realne-jezdici-auta-na-ulici-jsou-rozdil/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu