Každé páté dovezené ojeté auto je havarované

Průměrné stáří vozového parku v ČR se stále zvyšuje. V loňském prvním pololetí dosáhlo podle Svazu dovozců automobilů 14,82 roku, podle aktuálních statistických údajů je průměrné stáří vozidel v České republice 15,1 roku. Na silnicích to tak ale nevypadá, tvrdí asociace autobazarů.

„Klíčem k této hádance je tzv. dynamické měření,“ vysvětluje Petr Přikryl z asociace autobazarů APPAA. To se podle Přikryla provádí tak, že na vybraných silnicích všech úrovní, tedy městských i mimoměstských, probíhá zaznamenávání registračních značek. Tyto záznamy jsou následně předány ministerstvu dopravy, které k nim přiřadí potřebné parametry.

Takto získaná data dávají tedy daleko lepší představu o skutečném stavu vozového parku než statická metoda, která vychází z registru vozidel a nijak nereflektuje, zda se vozidla objevují v reálném provozu, či nikoliv. Podle tohoto měření je průměrné stáří vozidel, která jezdí v reálném provozu, osm a půl roku.

Podle dynamického měření (alespoň z pohledu stáří vozového parku) jsme podle Přikryla z APPAA na úrovni Rakouska, Švýcarska, nebo Německa. Vozidla starší 15 let prý v reálném provozu najezdí v průměru přibližně dva tisíce kilometrů ročně. „Že nejsme vrakovištěm Evropy, se potvrzuje i v českých autobazarech, kde se v současné době nejvíce prodávají vozidla stará osm až deset let,“ říká Přikryl.

„Zatímco v roce 2010 bylo průměrné stáří prodávaných vozidel 10 let a průměrná cena vozu byla 125 000 Kč, tak letos je průměrné stáří prodaných vozů 7,5 roku a průměrná cena 175 000 Kč,“ potvrzuje Filip Kučera z Auto ESA. Autobazar podle něj v posledních dvou letech zaznamená stále větší poptávku po vozidlech do pěti let stáří, které splňují poslední velmi přísné emisní limity.

Podle statistik Svazu dovozců automobilů (SDA) se letos dovoz ojetin propadl o více než čtvrtinu na 55 134 vozů. Jejich průměrné stáří je 10,6 roku, přičemž podíl vozidel starších deseti let je nadpoloviční (52,89 %). Vloni na podzim společnost Cebia na základě analýzy na tisíci dovezených vozech upozornila, že každé páté dovezené ojeté auto je havarované a že téměř třicet procent dotažených aut vykazuje známky zamaskované těžké havárie.

Zdroj: https://faei.cz/kazde-pate-dovezene-ojete-auto-je-havarovane-je-cesko-vrakovistem-evropy/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu